Litevské uprchlické tábory - táborová platidla - část první

14. ledna 2008 v 22:06 | Petr Ečer |  Nouzovky

Litevské uprchlické tábory - táborová platidla

Úvod:

V květnu 1945, byla Evropa zachvácena chaosem. Nacistický režim padl, Německo bylo rozděleno na Spojenecké zóny a začala obnova zničené Evropy. Válka a její následky způsobily, že tisíce lidí ztratili svůj domov, a mnoho jich zjistilo, že po osvobození z nacistických koncentračních táborů s nemají kam jít.
Péče o uprchlíky v Evropě, byla pod kontrolou Spojených národů Relief a Rehabilitation Administration UNRRA (United Nation Relief and Rehabilitation Administration = Správa Spojených národů pro hospodářskou pomoc a obnovu) a to, až do roku 1947, kdy zodpovědnost byla převedená do International Refugee Organization (IRO), která byla také součástí Spojených národů. Tito uprchlíci, jsou známy jako bezdomovci (DPs), a Spojenecké síly si brzo uvědomily, že jde o velký problém, který musí řešit.
Časem se utvořily dvě skupiny bezdomovců, jejichž problémy se museli začít řešit odděleně. Jednu skupinu tvořili židé, kteří přežili nacistický holocaust a většinou si přáli, přesídlit do Palestiny (Izrael v té době ještě neexistoval). Palestina byla pod britskou kontrolou a Britové povolily vstup do země pouze 1.500 lidem z řad bezdomovců měsíčně. Zde docházelo ke střetu zájmů, neboť židovské uprchlické tábory, byly pod kontrolou Američanů a ti podporovali jejich migraci do Palestiny.
Zatímco židé věděli, kam chtějí být přesídleni, byla zde ještě druhá skupina, kterou tvořili většinou obyvatelé Východní Evropy, obzvláště Litevci. Ti po skončení války nevěděli, kam se mají uchýlit. S ustupujícími nacisty z Litvy v roce 1944, uprchli i tisíce Litevců před postupující sovětskou armádou, neboť měli ještě stále na paměti řádění sovětů, při obsazení Litvy v letech 1940 - 1941, kdy docházelo k masový deportacím na Sibiř.
dobová karikatura znázorňující Stalina jako slunce, které na vše dozírá, překlad nápisu je "v naší zemi tam je ještě vedro."
Spojenci si nejprve mysleli, že jde o lidi zavlečené do Německa, proti jejich vůli a ti se budou chtít vrátit do svých domovů. O některých se domnívali, že jde o německé kolaboranty.
Do konce války, uprchlo z Litvy 70.000 Litevců, kteří zůstali v táborech v Německu a Rakousku. Velké procento z nich byli odborníci, jako lékaři, právníci, úředníci a umělci.
Spojenci si postupně uvědomili realitu situace, že se tito uprchlíci nemají kam vrátit a umožnili jim přesídlení zejména do USA, Kanady, Velké Británie a Austrálie.
Bezdomovci byli v mnoha táborech po celém Německu a Rakousku, a tyto tábory vydaly svou vlastní vnitřní měnu, která byla užívána pro placení zboží v táborech. Obecně, se jednalo o platidla které se používali v kantýně nebo pro platbu různých dodávek do táborů. Všechny tyto platidla nejsou stále přesně zmapovány, některé se ani fyzicky nezachovaly.

Litevská táborová platidla

Uprchlický tábor Scheinfeld

Scheinfeld, je malé město v Bavorsku mezi Norimberkem a Worzburkem, nachází se zde hrad ze 17. století, postavený Schwarzenberky. Utečenecký tábor převážně s litevci zde byl zřízen 28. 4.1946 a bylo zde umístěno asi 1.500 Litevců z tábora v Regensburku. Tábor měl v čele Amerického důstojníka v záloze, Litevského původu, Stanley B. Milnuse, jehož rodiče pocházeli z Vilniusu; předsedou táborového výboru byl profesor Ceslovas Masaitis, litevský matematik. Tábor zde byl do roku 1949.
táborová kantýna v Scheinfeldu
Platidla se používala v táboře zejména k nákupu cigaret, mýdla, žiletek a hřebenů.
Původně se myslelo, že tyto peníze se nedochovali, ale v sedmdesátých letech minulého století se náhle objevili v Anglii. Protože byli všechny v dobré kvalitě většinou UNC, pocházejí pravděpodobně z nějaké účetní zálohy.
Scheinfeldská táborová platidla jsou dvojjazyčná - litevsky na líci a v anglicky na rubu. Všechny mají červené sériové číslo na líci, zatímco na rubu je modré, kulaté ruční razítko s nápisem "Scheinfeld UNRRA (team 569)".
1…….10 centu, 1946, rozměr 104x51
2…….50 centu, 1946, rozměr 118x63
3…….1 doleris, 1946, rozměr 155x70
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama