Psovský krajský úřad –Generál Vandam

10. listopadu 2007 v 18:53 |  Nestátní vydání

Pskovský krajský úřad -

Псковское Областное Управление

Generál Vandam - ген. Вандам

Narodil se nedaleko Minska, ve vojenské rodině, v roce 1867, jako Alexej Efimovič Ebrichin - Алексей Ефимович Едрихин.. Vystudoval vojenskou školu v roce 1888 a do roku 1897 sloužil v 117. Jaroslavském pěchotním pluku. V roce 1899 byl převelen do zálohy Arménského pluku. Následně se účastnil jako vojenský dopisovatel novin Nový čas, válečného konfliktu anglo-bůrské války, kde také bojoval na straně bůrů. Zde poprvé při psaní článků použil pseudonym Vandam. Jsou dvě teorie jak pseudonym vznikl, podle první, že se nazval pole jednoho napoleónského generála Ž.D. Vandamma a podle druhé, že přijal jméno podle bůrského velitele Van Damma. Kvůli nemoci byl v bůrské válce pouze kolem dvou měsíců a poté se vrátil, s výborným hodnocením, jako štábní kapitán do Ruska. Pravděpodobně byl ve válce plnit neoficiální rozkazy Carské vlády Mikuláše II, neboť se po návratu měl hlásit u ministra Kuropatkina.
Následně byl v roce 1903 odvelen do Číny na Ruské velitelství, kde se zabýval zřejmě špionážní činností a analýzou čínských ozbrojených síl. Za zásluhy byl v listopadu 1906 byl přidělen do Generálního štábu, na což neměl ani potřebné vojenské vzdělání. V roce 1907 si oficiálně změnil jméno na Vandam. V této době se zabýval psaním a překládáním vojenských knih.
V prosinci 1913 byl odvelen do 10. Arménského sboru se kterým vstoupil do První světové války. Byl několikrát vyznamenán. V roce 1915 byl povýšen na plukovníka a v roce 1917, kdy prošel velením v několika ruských divizích, byl povýšen na generálmajora.
Po rozpadu Carské armády se usadil v Estonsku. V říjnu 1918 vedl formování Severní armády v Pskově. Stal se velitelem Samostatného Psovského dobrovolného sboru. Sympatizoval s Německem a ve svých knihách uváděl, že největším protivníkem Ruska je Anglie. Po porážce Německa ve válce se vzdal vojenských funkcí. Poté žil v Rize a v Německu a v červnu 1919 přijel do Narvy, kde jej generál Rodzjanko jmenoval Náčelníkem štábu Severo západní armády, se kterou se účastnil v říjnu 1919 nepovedeného tažení na Petrohrad. Rozkazem ze dne 25. 11.1919 byl novým velitelem, generálem P.V. Glazenapem poslán na služební cestu a tím byl fakticky zbaven funkce Náčelníka štábu.
Poté žil v emigraci v Estonsku kde se staral o vojenské vysloužilce. Zemřel v roce 1933 v Talinu.
Bohužel jsem nikde nenalezl jeho portrét, zřejmě z důvodu utajení (byl víceméně špionem) se nikde nenechal fotit, nebo se jeho fota nedochovaly.
znak Pskova
mapa kraje

Bankovka Pskovského krajského Finančního úřadu

Кредитный билет Псковского Областного Казначейства

1a…………50 rublů, 1918, vyskytují se falsa, R2060
1b…………50 rublů, 1918, nedotištěná, jednostraná, R-neuvádí
Jiná platidla této součásti bělogvardějské armády nejsou známa.
V Pskově byly vydány ještě další platidla, ale tyto byly vydány pro samotné město Pskov a tak jsou uvedeny samostatně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama