Laos - platidla komunistické Pathet Lao 1960 - 1978

27. října 2007 v 22:53 | Petr Ečer |  Ostatní Asie

Laos - platidla komunistické Pathet Lao 1960 - 1978

Pro Francii se Laos stal nejméně významnou kolonií. Pro pěstování plodin vhodných k exportu byl moc hornatý, těžba nerostů nepřinesla očekávaný zisk a ani myšlenka splavnění Mekongu až do Číny se nepodařila realizovat. Nakonec 50 let francouzské nadvlády vypadalo tak, že král vládl (formálně), Číňané a Vietnamci se starali o obchod, Laosané jako celá staletí předtím farmařili a Francouzi se spokojili jen s vybíráním daní. Na konci druhé světové války po neúspěšném pokusu francouzských guvernérů v Indočíně zachovat si tvář obsadilo na několik měsíců Laos, Vietnam a Kambodžu Japonsko.
V této době vzniklo hnutí za svobodný Laos Lao Issara, v jehož čele stáli tři příslušníci královské rodiny. Král samotný se ovšem postavil na stranu francouzských kolonistů a hnutí bylo rozdrceno.
Dva ze tří princů, vůdců Lao Issara odešli do Thajska a třetí na zbytcích hnutí vybudoval levicový Pathet Lao.
V době stahování Francouzů z Indočíny, vedla Laos royalistická vláda podporovaná USA. Jedním z výsledků Ženevské konference z roku 1954 byla i nezávislost Laosu. Země však byla rozdělena mezi ty, co byli orientováni silně proamericky, zastánce neutrality a komunistický Pathet Lao. Následující období se pak vyznačovalo několika pokusy o koalici neutralistů a komunisty, ale pak se v sousedním Vietnamu začala válka.
Laos se rozdělil na čtyři sféry vlivu, severní čínskou, západní americkou, jižní, kterou ovládali Rudí Khmérové a východní vietnamskou podél Ho Chi Minhovy stezky. Přestože dohoda z Ženevy předpokládala neutralitu a zakazovala přítomnost cizích armád, stal se východní Laos "díky" americkému letectvu nejvíc bombardovaným územím v historii. (viz Air Amerika).
Relativní stabilitu se podařilo obnovit princi Souvannu Phoumovi roku 1962. V roce 1964 začalo období, kterému se neoficiálně říká "Tajná válka", období, kdy USA začaly shazovat bomby na domnělé území Ho Chi Minh Trail ve východním Laosu, čímž se silně vyostřil konflikt mezi royalistickou vládou ve Vientiane a komunistickým Pathet Lao. Brzy propukly opět boje, které trvaly až do 70. let. Během "Tajné války", ke které se oficiálně ještě nikdo nepřiznal, byly k útokům použity tzv. kuličkové bomby a bomby chemické (defolianty), jejichž následky jsou patrné dodnes - několik stovek lidí ročně umírá na následky explozí ještě nevybuchlých bomb a min. Po zastavení bojů v roce 1973, souhlasil princ s tím, že se o moc podělí s vůdcem Pathet Lao, kterým byl shodou okolností jeho nevlastní bratr. V prosinci roku 1975, krátce po pádu Saigonu, zemi zcela ovládla Pathet Lao a monarchie byla zrušena.

Král byl odvezen do jednoho z převýchovných táborů, buddhistické chrámy zavírány, mniši zatýkáni a novým náboženstvím se stala rudá vlajka a víra v ducha a pokrokovou sílu dělnicko-rolnického proletariátu.

Teprve až změny ve světě počátkem 90.let vedly k revizi politické orientace, návratu k tradicím, otevření se světu a vzniku "socialismu s buddhistickou tváří".
Roku 1989 byly učiněny významné kroky k rekonstrukci hospodářství a ekonomickému oživení. V souladu s novou ústavou byl Kaysone roku 1992 zvolen prezidentem, ale několik měsíců po převzetí úřadu zemřel. Jeho nástupcem se stal Nouhak Phoumsavan, který krátce nato vyjednal poskytnutí půjčky od Mezinárodního měnového fondu na podporu rozvoje Laosu. Roku 1992 obnovily Spojené státy diplomatické vztahy s Laosem a roku 1995 zrušily embargo na pomoc této zemi. V roce 1997 se země stala platným členem hospodářsky zaměřené Společnosti národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Počátkem roku 2000 navštívil princ Soulivong Savang, jehož předchůdce byl svržen v roce 1975, Spojené státy, aby se pokusil vyjednat pro svou rodnou zem přeměnu na demokracii. Clintonova správa se s ním odmítla setkat. Soulivong Savang opustil Laos po revoluci a nyní žije ve Francii.

Vydání Pathet Lao

Bankovky byly původně vytištěny v Čínské lidové republice a cirkulovaly v oblastech pod kontrolou komunistického Pathet Laa. Později se tyto platidla, staly platidlem pro celé území Laosu.
1a……….1 kip, bez data, zelená a žlutá, P19A
1b…...…..1 kip, bez data, zelená a žlutá, specimen
2a……….10 kip, bez data, fialovo červená, vodoznak chrám, P20
2b……….10 kip, bez data, fialovo červená, vodoznak pěticípé hvězdy
2c……….10 kip, bez data, fialovo červená, vodoznak pěticípé hvězdy, specimen
3a……….20 kip, bez data, hnědo zelená, vodoznak chrám, P21
3b……….20 kip, bez data, hnědo zelená, vodoznak pěticípé hvězdy
3c……….20 kip, bez data, hnědo zelená, vodoznak pěticípé hvězdy, specimen
4a……….50 kip, bez data, purpurová, vodoznak chrám, P22
4b……….50 kip, bez data, purpurová, vodoznak pěticípé hvězdy
4c……….50 kip, bez data, purpurová, vodoznak pěticípé hvězdy, specimen
5a……….100 kip, bez data, modrá, vodoznak chrám, P23
5b……….100 kip, bez data, modrá, vodoznak chrám, specimen

6a……….200 kip, bez data, zelená, vodoznak chrám, P23A
6b……….200 kip, bez data, zelená, vodoznak chrám, specimen
6c……….200 kip, bez data (1974), ofsetová napodomenina, na rubu Ho Chi Minh
7a……….500 kip, bez data, hnědá, vodoznak chrám, P24
7b……….500 kip, bez data, hnědá, vodoznak chrám, specimen

Vláda 1979 - provizorní vydání

8.……….50 kip přetisk na 500 kip, bez data, hnědá, vodoznak chrám, nevydaná, P24A
následuje vydání Banky Laoské lidově demokratické republiky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama