AIR Amerika - peněžní poukázky kantýny CIA v Laosu

27. října 2007 v 21:35 | Petr Ečer |  Ostatní Asie

AIR Amerika - peněžní poukázky kantýny CIA v Laosu.

V tajné válce CIA v Laosu došlo k největší "bombardovací akcí" v dějinách. CIA uváděla, že bombarduje Hočiminovu stezku ve Vietnamu, ale opravdu bombardovala území Laosu, protože tudy byl zásobován Vietkong.
Bombardování této oblasti bylo zaměřeno na místní komunistické hnutí Pathet Lao, které vedlo odboj proti laoské vládě, což se ale minulo účinkem. Bombardováním trpělo hlavně civilní obyvatelstvo, tedy většinou zemědělci, kteří se následně připojili ke komunistickému hnutí.

V okolí Phonsavanu byl ve vesnici Long Thieng hlavní opěrný bod CIA a výcviková základna bojovníků naverbovaných CIA z místních laoských kmenů, zejména Hmongů, kteří působí jakožto rebelové v džungli dodnes.

Air America byla dceřiná společnost CIA, která se podílela na obchodu s opiem, který zřejmě tuto válku také financoval, koneckonců přezdívalo se jí "Air Opium". Air America přepravovala z Thajska do Laosu a zpátky americké armádní poradce a důstojníky CIA, a hlavně převážela zásoby pro tzv. "Ilegální armádu" v Long Thiengu, kde přistávaly helikoptéry a letadla až 70 krát denně. Dodávala zbraně, munici, přepravovala jednotky k bojovým akcím, zásobovala stanoviště potravinami. Také naváděli bombardéry.

Oficiálně byla Air America civilní společnost. Piloti byli známí jako "Ravens" podle kódového rádiového označení, byli to dobrovolníci z řad armádních pilotů, verbování pro "Steve Canyon Program". Jejich záznamy byly u armády vymazány, ale ve skutečnosti jen svlékli uniformy a identifikační známky. Byly jim vystaveny krycí doklady a oficiálně byli zaměstnanci civilní společnosti Air America. Všichni kdo létali, vrtulníky a lehkými letadly pro Air America byli původně buď vojáci nebo agenti CIA. Byl to tzv. Project 404. Přesně tak je to uvedeno v knihách napsaných podle vzpomínek bývalých "Ravens".

Air America se v Laosu od roku 1959 podílela i na programech pro pomoc válečným uprchlíkům včetně jejich evakuace z ohrožených oblastí, zajišťovala pravidelné lety mezi jednotlivými přistávacími plochami (tzv. Milk runs). Navíc zde prováděla převozy zraněných vojáků a civilistů (Med-evac). Další částí operace byly mise SAR, kdy piloti Air America pátrali po sestřelených či havarovaných letadlech a jejich posádkách. V roce 1964 se tato činnost rozšířila o operace na záchranu amerických pilotů sestřelených při operacích nad severním Laosem. Operace v Laosu skončily v polovině roku 1974.
Papírová platidla kantýny na základně Long Thieng - Air Amerika
1…….5 centů, bez data (někdy v letech 1959-1974)
2…….10 centů, bez data (někdy v letech 1959-1974)
3…….25 centů, bez data (někdy v letech 1959-1974)
4…….50 centů, bez data (někdy v letech 1959-1974)
nevím zda existují další nominály, v žádné literatuře jsem o těchto platidlech nic nenalezl
pamětní bronzová medaile Air Amerika

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 autor autor | 6. února 2008 v 23:52 | Reagovat

zajímavé stránky s fotogaleriemi

http://www.air-america.org/ImageLibrary/Library.shtml

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama