Západní Sibiř - Peníze admirála A.V. Kolčaka

25. září 2007 v 22:25 | Petr Ečer |  Nestátní vydání
Západní Sibiř - Peníze admirála A.V. Kolčaka
Již v létě 1918 roku zažila Sibiřská dočasná vláda finanční problémy, spojené s nedostatkem oběživa. Na podzim, před příjezdem admirála A.V. Kolčaka na Sibiř, se situace stala kritickou. Ve snaze vyřešit peněžní krizi, byla vláda nucena přistoupit k výrobě svých oběžných peněz.
O vydání emise bylo rozhodnuto výnosem z 1 října 1918 roku o výrobě 5% krátkodobých obligací Státní vlády Sibiře" v hodnotě 500, 1000 a 5000 rublů". V průběhu tohoto rozhodnutí Ministerstvo financí vyhlásilo (výnosem z 5 října 1918 roku), že vydané obligace budou používané společně s bankovkami, nejen pro platby stání pokladně, ale že budou používány jako oběživo. Tyto obligace se tiskly pouze jednostranně, vypadali dost primitivně, a jedinou jejich ozdobou byla kresba dvouhlavého orla, znaku svržené Dočasné vlády Ruska v ornamentu.
Mimo krátkodobých obligací, Sibiřská dočasná vláda vydala také bankovní poukázky v hodnotě 1,5 a 10 rublů. Na lícové straně je nápis "Pokladní poukázka Sibiřské dočasné vlády". Jsou zde také zobrazeny dva, souměrně zobrazení dvouhlavý orli znak Dočasné vlády Ruska. Na rozdíl od rublu, na dvou dalších nominálech bankovek, je tento symbol ve zmenšené podobě umístěn na heraldických štítech, okolo kterých jsou vavřínové věnce. Zprava i zleva kolem štítů jsou umístěny pochodně, ovinuté stuhou Slávy. Rubová strana poukázek je ozdobena znakem Sibiře - dvěma soboli se šípem. Poukázky se tiskly na papíru bez vodoznaků.
Zprvu se předpokládalo že budou vydány bankovky pěti rublové hodnoty.
"Irkutské oddělení Státní banky oznamuje, že na základě usnesení správní rady, Dočasné vlády z 19 září 1918 roku, Státní banka vydá pokladní poukázky Sibiřské Dočasné vlády pěti rublové hodnoty".
Město Irkutsk "Svobodný kraj", 15 listopadu 1918.
Vzápětí po výrobě této bankovky byly vydány pokladní poukázky dvou dalších nominálních hodnot.
V listopadu 1918 roku v bělogvardějských silách došlo k velkým změnám. Za podpory vojenských kruhů Anglie a Francie, byl admirál A.V. Kolčak, dne 4 listopadu 1918 jmenován vojensko námořním ministrem Sibiřské dočasné vlády. Během 13 dnů však provedl převrat a stal se nejvyšším představitelem a Vrchním velitelem všech pozemních a námořních sil Ruska. Pod jeho vedením se vláda přejmenovala na Všeruskou dočasnou vládu.
Provedenými reformami se prakticky nevylepšila situace v oběživu, v regionech obsazených armádou Kolčaka, ale situace se dokonce ještě zhoršila. Pokud se týče pokladních poukázek, vydaných Sibiřskou Dočasnou vládou, byly tyto v oběhu i za období vlády Kolčaka. Také pokračovala výroba krátkodobých obligací v hodnotě 500, 1000 i 5000 rublů různých dat. Zároveň, z názvů těchto obligací, zřejmě pro zvýšení důležitosti, bylo vypuštěno slovo "Sibiř". Kromě toho, bylo rozhodnuto zavést do oběhu obligace v nominální hodnotě 100 rublů.
Kromě "5% krátkodobých obligací Státní pokladny", Všeruská dočasná vláda vydala také "Krátkodobé obligace Státní pokladny" (V názvu chyběl údaj - 5 %). Byly vydávány v nominální hodnotě od 25 rublů výše. Pokud se týče obou druhů obligací, tak v použití jako oběživo rozdíl nebyl. Krátkodobé obligace se začaly vydávat v lednu 1919 roku.
"Výroba státních platidel, umístěná předtím v tiskárně vojensko-topografického oddělení, byla přesunuta do nového lépe vybaveného prostoru - bývalé tabákové továrny Serebrjakova. Z Tomska byly přivezeny dva tiskové stroje, již nastavené a připravené k tisku. Na jednom z nich se tisknou "Krátkodobé obligace státní pokladny" 100 rublové hodnoty".
Město Оmsk, "Vládní věstník", 11 ledna 1919 roku.
Podle údajů knihy A.I. Pogrebeckého (Oběh peněz a peněžních poukázek Dálného Východu za období války a revoluce od 1914 do 1924 roku., vydáno v Charbinu v roce 1924) bylo v Omsku belogvardějskými vládami za období od 1 října 1918 roku do 16 prosince 1919 roku, vyrobeno obligací v celkové hodnotě 12,5 miliard rublů, přitom největší množství (97,4 %) -vládou Kolčaka.
Kvůli lehce falšovatelnému vzhlednu obligací bylo v oběhu mnoho falzifikátů. Ve zprávě admirálu Kolčakovi ministr financí I. von - Gojer ze dne 31 října 1919, uvádí, že součet opravdu obíhajících krátkodobých obligací mezi lidmi, je mnohem větší než počet vydaných obligací, vzhledem k enormnímu výskytu padělaných bankovek. Díky jednoduchosti jejich falšování, vzniklo na Sibiři a v zahraničí mnoho továren, které se zabývaly výrobou falešných obligací.
"Ve městě byla odhalena dílna falzifikátorů peněžních poukázek. Při prohlídce byly nalezeny falešné platidla za 1,5 miliónu rublů".
Město Krasnojarsk, "Svobodná Sibiř", 27 srpna 1919 roku.
V období vlády admirála Kolčaka, byly dány do oběhu, kromě obligací, rovněž Pokladní poukázky v hodnotě 3 a 300 rublů, které doplnily řadu předtím vydaných nominálů 1,5 a 10 rublů. I když se vláda Kolčaka přejmenovala na "Všeruskou", byly bankovky tak jako předtím, nazvány "Pokladní poukázky Sibiřské Dočasné vlády".

Pokladní poukázky měly poměrně skromný vzhled. Byly nejenom podobné poukázkám Sibiřské Dočasné vlády, ale také převzaly jejich mnohé prvky a ornamenty, včetně vyobrazení erbu Sibiře (dva soboly se šípem).
Předchozí emise pokladních poukázek měly vyobrazeného dvouhlavého orla bez carských znaků, poukázky vydané za vlády Kolčaka byly vyobrazeny s carským symbolem - žezlem. Nad hlavami orla byl umístěn "Georgievskij kříž" a heslo " Сим победиши ", a na jeho prsou je vyobrazený "Jiří Pobedonosec".
V květnu 1919 roku bylo z příkazu vlády Kolčaka, z Ameriky dovezeno 25 milionů rublů v bankovkách 50 kopejkové hodnoty.
Bankovky byli vyrobeny v Americe ještě na zakázku Dočasné vlády A.F. Kerenského, za souhlasu vlády Kolčaka.
"Ministerstvo financí dává do oběhu, kvůli odstranění nedostatku drobných oběžných peněz, pokladní poukázky nového vzoru v hodnotě 50 kopejek".
město Tjumeň, "Svobodné slovo", 17 června 1919 rok.
Na rozdíl od všech na Sibiři vydaných peněz, je bankovka tištěna v jedné barvě ve vysokém uměleckém a tiskařském provedení. Obě její strany jsou s ornamenty v geometrickém vzoru. Na jedné z jeho stran, je zobrazený dvouhlavý orel bez carských znaků a pod ním je kresba Tavričeského paláce, kde zasedala Státní duma. Taková symbolika se vysvětluje tím, že při objednávce tisku v Americe, ještě nebyl schválený státní znak vlády A.F. Kerenského.
Rostislav Nikolajev
Peťerburský sběratel č. 22 z roku 2003
Volně přeložil Petr Ečer v dubnu 2007
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 luk luk | Web | 19. července 2012 v 22:19 | Reagovat

Ten asi nechtěl být finančním poradcem http://bscary.blogspot.cz/2012/03/vydelejte-si-s-espolupraci.html

2 luk luk | Web | 19. července 2012 v 22:23 | Reagovat

http://financni-poradce-prace.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama