Ukrajinská povstalecká armáda

25. září 2007 v 23:09 | Petr Ečer |  Ukrajina

UPA

Ukrajinská povstalecká armáda

UPA - Ukrajinská povstalecká armáda vznikla jako ozbrojená složka OUN - Organizace ukrajinských nacionalistů, což nebyla politická ale tajná a ilegální organizace. Tato byla založena v Praze roku 1929 a snažila se o samostatnost Ukrajiny, přičemž její idee byli převzaty z díla ukrajinského národního básníka Tarase Ševčenka. Její součást UPA bojovala od roku 1932 na západní a střední Ukrajině, nejprve proti bolševickému Sovětskému svazu a poté od roku 1941 i proti nacistickému Německu. Jedním z jejích velitelů byl i Stepan Bandera, podle kterého se některé oddíly jmenovali Banderovci, kteří jsou nechvalně známí z období po druhé světové válce i na našem území. UPA je některými krajany uzávána jako součást národně osvobozeneckého boje, jiní jí vytýkají, že některé její složky na konci války kolaborovali s nacisty a někdo jí odsuzuje za její teroristické akce, kdy vyjímkou nebyly ani vraždy oponentů. UPA bojovala proti Sovětům až do roku 1953, kdy byla zničena sovětskou armádou.

Typ poštovní známky

Tyto platidla byly tištěny v lesích střední nebo západní ukrajiny, přesné místo není známo, byly to vlastně otisky razítka, typ poštovní známky, jsou jednostranné. Do nedávné doby se nevědělo, zda byla tato platidla vydaná, protože je nikdo neviděl a kdo je viděl, nebo je i ve sbírkách vlastnil, tak to z důvodu obavy z represe komunistů v SSSR tajil. Ve všech případech se jedná o unikáty. Byly používané jednak jako platidla a jednak jako obligace, přičemž je šířili bojovníci UPA po vesnicích a městech, kde je měnili za polské zloté, německé marky a později za sovětské ruble a zisk používali k financování UPA. Lidé je údajně ochotně přijímali a věřili, že tímto přispějí k samostatnosti Ukrajiny. Na všech je znak Trojzubec, tedy současný znak Ukrajiny.
Na všech platidlech je datum 1.11.1918, které je datem povstání ukrajinského národa proti Rakousko uherské monarchii a vyhlášení Ukrajinského státu - Západoukrajinské národní republiky. Tyto platidla jsou vydána k 27 letému výročí vyhlášení tohoto státního útvaru.
1. 5 karbovanců černá barva, v horní části je trojzub, ve středu je datum
1.11.1918 - 1945 v rámečku je ornament z listů, dole po stranách je nominál 5, rozměr rámu je 30x32 mm
2. 10 karbovanců černozelená barva, v horní části je trojzub, ve středu je datum
1.11.1918 - 1945 v rámečku je jiný ornament z listů, dole po stranách je nominál 10, rozměr rámu je 35x40 mm
3. 30 karbovanců jiný typ s obrázkem, uprostřed je pevnůstka se třemi věžemi,
nad ní je trojzub, po bocích je datum 1918 - 1945, v dolní části je nápis "listopad" a pod ním je v kruhu nomilální hodnota 30
4. 100 karbonavců uprostřed jsou hory, na jejichž pozadí je pevnost se třemy
věžemi, nad obrázkem ve středu je Trojzub okolo kterého je nápis "Sláva Ukrajině", dole "Hrdinům sláva", na levé straně je datum 1.11.1918 a na pravo 1.11.1945, pod pevností je nominál napsaný slovem "Sto", rozměr je 44 x 67 mm, je tištěna malinovou barvou

Druhé vydání papírových peněz UPA 1944

Jedná se o tak zvané "bofony", jejichž název je odvozen od nápisu, které nesly a to "Na bojový fond". Jsou to otisky razítka černou tiskařskou barvou. Místo jejich vydání není známo, ale je zřejmé, že to bylo v okresech, které kontrolovala UPA.
5. 5 karbovanců
6. 10 karbovanců
7. 25 karbovanců
8. 50 karbovanců
9. 100 karbovanců
10. 200 karbovanců
11. 300 karbovanců
12. 500 karbovanců
13. 1000 karbovanců
ještě byly vydány další platidla, na jejichž zpracování teprve pracuji, kdyby někdo měl chybějící obrázky k dalším nominálům, budu rád, když se se mnou oně podělí, jakož i o další informace k tématu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lol lol | Web | 25. září 2007 v 23:10 | Reagovat

nice blog. koukni taky na moje stránky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama