Kdo byl vlastně ataman Semjonov?

11. září 2007 v 1:08 | Petr Ečer |  Nestátní vydání

Grigorij Michaljovič Semjonov

Атаман Григорий Михайлович Семёнов. Чита, 1919 (?)
Ataman" Григорий Михайлович Семёнов. Чита, 1919"
Grigorij Michajlovič Semjonov (někdy uváděn jako Semenov) (1890-1946) - Kozácký ataman, představitel Bílého povstání v Zabajkalí a na Dálném Východě.
Narodil se v roce 13.9.1890 ve strážnici Kuranži Durulguevskoj stanice v Zabajkalské oblasti. Jeho otec, Michal Petrovič Semjonov, byl místím rodákem, kozákem se silnou příměsí bouřlivé mongolské krve, přičmž jeho matka, babička budoucího atamana, byla podle některých údajů, z čingizchánského rodu. Jeho matka, Evdokija Markovna, v pocházela z Nižegorodceva a byla ze staroruské věřící rodiny.
Vzdělání získal v dvoutřídní škole v Mogojtue a Orenburgském kozáckém mládežnickém učilišti (1908-1911). Dobře hovořil mongolsky a burjatski.
V roce 1911 se Semjonov stal korouhevníkem Verchněudinského pluku. Sloužil ve vojensko topografickém velení v Mongolsku. Zde se jako mladý důstojník důvěrně sblížil s vysokými představilteli Mongolské společnosti a zůčasnil se aktivně státního převratu v jehož důsledku byla dne 11. prosince 1911, vyhlášena nezávislost Mongolska od Čínské nadvlády. Nicméně příliš viditelná účast ruského důstojníka v těchto událostech mohla znamenat mezinárodní komplikace a tak byl nucen opustit Urgu (dnešní Ulanbátár) a byl přeložen k 2. Zabajkalské baterii.
Na začátku První Světové války sloužil Semjonov na frontě v 1. Nerčinském pluku. V prvních měsících války byl vyznamenán řádem sv. Georgija IV stupně (za to, že odvrátil zajmutí praporce svého pluku a vozatajstva Ussurijské brigády) a Georgievskou zbraní (za to, že v čele kozácké jízdy první vnikl do němci obsazeného města Mlava). Velitelem Nerčinského kozáckého pluku byl v roce 1915 baron Vrangel, který ve svých vzpomínkách uvedl zajímavou charakteristiku Semjonova:
«Semjonov, přirozený zabajkalský kozák, silný, robustní, brunet, s málo burjatským typem tváře, který v době přijetí do mého pluku, byl pouze nováčkem, ale po odsloužení čtyř měsíců, byl jmenován velitelem sotiny. Hbitý, rozumný, s osobitým kozáckým důvtipem, výborný ve výcviku, chrabrý, velmi oblíbený mezi kozáky i důstojníky. Jeho zápornými vlastnosti byly značné sklony k intrikám a nevybíravost v prostředcích pro dosažení jeho cílů. Nikdy jsem nemohl pochopit jak Semjonov s nedostatečným vzděláním (ukončil se stěží vojenskou školu), bez širokého rozhledu, se mohl vypracovat na takovou osobnost občanské války»
V roce 1916 byl Semjonov přidělen k 3. Verchněudinskému pluku, s nímž bojoval na Kavkaze, následně se s divizí Levandovského zúčasnil pochodu do Perského Kurdistánu.
Po návratu z Persie v květnu 1917 roku, se ocitl na Rumunské frontě, kde se obrátil s písemným hlášením na ministra války A. F. Kerenského ve kterém navrhl, zformovat v Zabajkalí zvláštní Mongolsko-burjatský jízdní pluk a přivést ho na frontu za účelem «vyburcovat svědomí ruského vojáka, vzbudit u něj výčitky, když uvidí bojovat tyto cizince, bojovat za ruskou věc». V červnu roku 1917, byl jmenován komisařem Dočasné vlády k zformování dobrovolných oddílů v Zabajkalské oblasti.
Dne 19 listopadu 1917, Semjonov zformoval jízdní Burjato-mongolský kozácký oddíl a vstoupíl do ozbrojeného povstání proti rudoarmějským oddílům v Zabajkalí. 2. prosince 1917 vedl povstání proti sovětské moci, které bylo ihned poraženo jednotkami Rudé gardy. Potom utekl do Mandžuska. Za pomocí generála Chorvata ( ředitele KVŽD jmovaného Ruskem v Mandžusku), Semjonov zformoval nový oddíl a vtrhl 29. ledna 1918 do východního Zabajkalí, a obsadil Dauriju. Nicméně pod náporem oddílů rudogvardejců, byl 1. března 1918, nucen opět ustoupit do Mandžuska.
Rozkazem Sibiřské armády z 10. září 1918, byl jmenován velitelem 5. Přiamurského armádního sboru. Po převratu 18. listopadu 1918 původně nepřiznal Kolčaka hlavním Velitelem, za což byl rozkazem 1. prosince 1918 zbaven velení.
9 května 1919 byl 3. armádním okruhem zvolen armádním atamanem Zabajkalského kozáckého vojska. Rozkazem Kolčaka byl dne 25. května 1919 jmenován velitelem 6. Východo Sibiřského armádního sboru, 18. července - zástupcem hlavního velitele Přiamurského kraje a zástupcem velitele vojska Přiamurského vojenského okruhu s hodností generálmajora, 23. prosince 1919 - velitelem vojska Irkutského, Zabajkalského a Přiamurského vojenského obvodu s právy vrchního velitele vojska s hodností generálporučíka polního atamana všech kozáckých vojsk Ruských Východních oblastí.
Rozkazem Vrchního velitele Kolčaka byla 4. ledna 1920 Semjonovu předána (Dle instrukcí hlavního Velitele Ruska Denikina) «Celá vojenská a občanská moc na celém území Ruské Východní oblasti, spojence Ruské vlasti»
V září 1921 byl Semjonov nucen opustil Rusko. Emigroval do Číny, a zanedlouho odjel do USA a Kanady, později se usadil v Japonsku. Po obsazení Mandžuska Japonskem, si postavil dům v Dajrene, kde žil do srpna 1945 a pobíral měsíční důchod ve výši 1000 jenů. Stál v čele dálnovýchodního svazu kozáků.
V září 1945 po porážce Japonska sovětskými vojsky, byl Semjonov zadržen v Manžusku. Podle verze japonského letce, který pilotoval letadlo, v němž byl Semjonov, po chybě přistáli na letišti Čančun, jenž bylo již obsazené sovětskými vojsky.
Semjonov byl poté souzen za protisovětskou agitaci a propagandu, špionáž proti SSSR, diverzi a terorizmus. K všemu se Semjonov doznal a jako vlastizrádce a pomahač Japonským agresorům byl 30. srpna 1946 v 11 hodin v noci popraven.
V roce 1994 byl vrchním soudem Ruské federace zprostěn všech obvinění a byl rehabilitován.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Donský kozák Donský kozák | Web | 14. prosince 2007 v 21:55 | Reagovat

Komunisti jsou svině.

2 zgeasviuq zgeasviuq | E-mail | Web | 22. dubna 2009 v 22:51 | Reagovat

Q9YQ4O  <a href="http://rahvboydlpio.com/">rahvboydlpio</a>, [url=http://pimojpftcyll.com/]pimojpftcyll[/url], [link=http://ntzprebhyuzc.com/]ntzprebhyuzc[/link], http://bcpnpxryxlcr.com/

3 hhzqfhybeu hhzqfhybeu | E-mail | Web | 6. června 2009 v 23:09 | Reagovat

9g2Crg  <a href="http://jqnintjdbthk.com/">jqnintjdbthk</a>, [url=http://cehdtayrirfp.com/]cehdtayrirfp[/url], [link=http://gkixfazdzbnm.com/]gkixfazdzbnm[/link], http://tnlgnrdxeepz.com/

4 hhvujbldinh hhvujbldinh | E-mail | Web | 16. června 2009 v 13:23 | Reagovat

uKEZ3n  <a href="http://naubwdbqpsdb.com/">naubwdbqpsdb</a>, [url=http://yyhlxylgbkmn.com/]yyhlxylgbkmn[/url], [link=http://whajdrfkkwym.com/]whajdrfkkwym[/link], http://jbtsgklhtawk.com/

5 DannySub DannySub | E-mail | 26. listopadu 2017 v 22:15 | Reagovat

online cash loans <a href=http://cashloanonline.org>apply for a cash loan online</a> personal installment loans <a href=http://ineedmoneynowpro.org>i need money fast</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama