Bankovky Čitinského oddělení státní banky

10. září 2007 v 19:32 | Petr Ečer |  Nestátní vydání
Oblast východní Sibiře

Bankovky Čitinského oddělení státní banky

S pádem vlády v Omsku, byla moc v místním Zabajkalském měřítku, podle nařízení admirála Kolčaka od 4 ledna 1920, předána atamanovi Semjonovi, jako vrchnímu veliteli všech ozbrojených sil Ruské Východní oblasti.
De facto už mnohem dříve bylo Zabajkalí státem ve státě, pád moci Kolčaka pouze tuto situaci formálně završil.
Státní pokladna atamana Semjonova nedisponovala vlastní zásobou finančních prostředků a před vládou Čity, tak povstala otázka vydání vlastní emise.
Při projednávaní otázek emise na jednáních s atamanem, byl 30. ledna 1920 vydán zákon o místní emisi Čitinského oddělení Státní banky. Nařízením vlády bylo přikročeno k výrobě a vydání platidel Čitinského oddělení Státní banky v hodnotě 100 a 500 rublů.
100 rublů
Tyto peníze se tiskly na tuhém papíře, který si nechala vyrobit Omská vláda v Americe, a který ukořistil ataman Semjonov, při jeho převozu do Omska. Na tomtéž papíře v témže roce, ve Vladivostoku, Přímořské Zemské vedení tisklo Sibiřské obligace v hodnotě 50, 250, 1000 a 5000 rublů .

Peníze Čitinského oddělení Státní banky se tiskly na bílý papír: pětistovky modrou, zelenkavou, nebo šedou barvou a stovky šedou barvou. Později se těmto penězům říkalo obecně: bankovky 500 rublů - "holubice" a bankovky 100 rublů - "vrabčáci".
Tyto takzvané "holubice", byly jsou vyrobeny ve třech vydáních, přičemž se vydání od sebe lišila různými sériemi a barvami: první vydání bylo modré, druhé zelenkavé a třetí šedé. Výroba těchto peněz, vydávaných Čitinským oddělením Státní banky probíhala od 18. února do 17. srpna 1920.
500 rublů 3. vydání
O záměru vydat své oběživo Státní banka informovala obyvatelstvo následujícím oznámením:
"Kvůli uspokojení potřeby obyvatelstva Ruské Východní oblasti, finančními prostředky, Státní banka v těchto dnech přikročila k vydání 500 rublových bankovek, dle zákona z 30. ledna 1920, vyráběných na kvalitním papíře s vodoznakem, v uměleckém provedení a s kresbami."
Ve vyhlášce o užívání Sibiřských peněz, ataman Semjonov vydal rozkaz o užívání bankovek Státní banky za stejných podmínek, jako Sibiřských. Při zjištění, že některé osoby poruší tento výnos měl být udělen trest vězení na 6 měsíců a pokuta 10.000 rublů. Avšak rozkaz zůstal pouze na papíře.
Kurz vydaných peněz atamanem Semjonovem, byl ihned trhem nastaven v dvakrát horším kurzu, než u Sibiřských platide. Proto byla výroba těchto platidel, díky katastofálnímu kurzu k Sibiřským penězům ukončena.
O výrobě platidel první série Čitinského oddělení Státní banky bylo uveřejněno následující oznámení:
"18 února Čitinské Oddělení, přistupuje k výrobě časově omezených dluhopisů v hodnotě 500 rublů. Tyto dluhopisy budou v oběhu za stejných podmínek jako Sibiřské bankovky a používány v platbách mezi obyvatelstvem a státní pokladnou.Vydané dluhopisy jsou tištěny na kvalitním papíře s vodoznakem, zabezpečujícím jejich falšování.
Podepsal vlastní rukou Řiditel Státní banky E. Godzjanskij."
První série vydaných dluhopisů byla rozeslána okamžitě a zakrátko byl vydán atamanem, "výnos zástupce velitele Hlavního velitelství pro obyvatelstvo " následujícího znění:
1. Náklad Čitinského oddělení Státní banky povolený v únoru toho roku ve výši 500.000.000 rublů, zvýšít na jednu miliardu rublů.
2. Dluhopisy vydat v nominálech 25, 50, 100 a 500 rublů.
3. Rozhodnutí o celkové sumě dluhopisů mezi nominály, nechat na Státní bance jakož i rozhodnutí o sériových číslech a písmenech sérií dluhopisů".

O výrobě dluhopisů druhé série, oddělení Státní banky, vydalo následující veřejné oznámení:

"Od Státní banky
Dáváme na vědomost, že s využitím práva na výrobu dluhopisů Státní banky 500 rublového nominálu první série, Čitinského Oddelení státní banky, máme povolení vydat druhou sérii dluhopisů.
Dluhopisy druhé série se vydávají na stejném papíře, jako předešlá série, zachovává se plně stejná kresba a odlišeny jsou pouze v barvou dluhopisu, barvě série a čísle, tedy: barva je šedá se zeleným nádechem, písmeno série - "P" s číslem 345", dluhopisy jsou tištěny knihtiskařskou technikou"
Po nějakém čase bylo vydáno nové veřejné oznámení:
"Od Státní banky
Dáváme na vědomost, že s využitím práva na výrobu dluhopisů Státní banky 500 rublového nominálu první série, Čitinského Oddelení státní banky, máme povolení vydat třetí sérii dluhopisů.
Dluhopisy třetí série se vydávají na stejném papíře, jako obě předešlé série, zachovává se plně stejná kresba a odlišeny jsou pouze v barvou dluhopisu, barvě série a čísle, tedy: barva je více zelená, písmeno série - "S" a číslem 485", dluhopisy jsou tištěny knihtiskařskou technikou" (publikováno v novinách "Východní kraj" z 6. července 1920. město Čita)
Hodnoty dluhopisů v hodnotě 25 a 50 rublů vyrobeny nakonec vůbec nebyly kvůli velmi prudce padajícímu kurzu.
V červenci Charbinské noviny "Záře" pod nadpisem - "Výroba holubic" - informoval:
"kvůli tisku Čitinských holubic pracují všichni dělníci ve dvacetičtyřsměném provozu na všech strojích soukromých tiskáren. K uspokojení peněžních potřeb armády a státu úředníci potřebují vydat 30 milionů "holubic". Minimum které je potřeba vydat za červenec dosahuje 140.000 rublů. K inflaci čitinských peněz zejména napomáhá to, že mimo Zabajkalí, tyto peníze nikdo nepřijímá".
17. srpna byla Státní bankou vydána poslední emise Holubic a Vrabčáků a tím de facto tehdy přestali na trhu platit.
Pouze za období roku 1920 bylo vyrobeno dle nařízení Čitinského oddělení Státní banky množství Semenovských dluhopisů :

V hodnotě
100 rublů v částce 1.224.122.600 rublů
500 rublů v částce 8.624.820.000 rublů
Celkem tedy v částce: 9.848.942.600 rublů

Autor: Pogrebeckij A.I.
publikováno na: http://www.bonistikaweb.ru
Volně přeložil a doplnil Petr Ečer
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ales117 ales117 | E-mail | 14. prosince 2007 v 16:03 | Reagovat

existuje ještě 50 rublů 1920- zkušební tisk-RR

         na reversu zimní scenérie- krajinka (bohužel ji nemám)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama