10 ruských Puškinů

9. září 2007 v 18:09 | Petr Ečer |  Zajímavosti
Upomínková bankovka «Deset Puškinů»
Švýcarský výtvarník a designér - Roger Pfund, který v semdesátých letech navrhl bankovky Národní banky Švýcarska, a v osmdesátých letech byl prihlášen do výběrového řízení na novou sérii bankovek Francouzské banky (dvě z jeho bankovek byly vydány) - byl autorem návrhu bankovního návrhu bankovky v nominální hodnotě 10 sovětských rublů.
V roce 1977, kdy byla reputace Pfunda v prostředí dizajne již velmi vysoká, přijímá zakázku od firmy De la Rue Giori z Loazann, která prodává tiskařské stroje na tisk bankovek v různých zemích světa.
Sovětský svaz v té době provádí výměnu tiskařských strojů v továrně Goznaku a zajímá se o stroje firmy De la Rue Giori. Během jednání bylo představiteli SSSR firmě sděleno: «Technika se nám zamlouvá, avšak chtěly bychom vidět, její možnosti v chodu.
Na toto reagovala švýcarská firma tím, že se rozhodla demonstrovatmožnosti své techniky, velice výrazným zpúsobem. De la Rue Giori objednala u Rogera Pfunda, aby vypracoval design návrhu sovětské bankovky v hodnotě 10 rublů.
Roger Pfund po studiu ruské iko­nografiky ve výsledku splnil zakázku - vytvořil předlohu deseti rublovky na téma - «Puškin». Puš­kin, souboj, karty, «Piková dáma», Peterburg.
Předloha vytištěná na stroji firmy z Loazann byla předložena sovětským představitelům.
Proč sešlo z nákupu strojů, zda kvůli návrhu s Puškinem, který nepřesvědčil lidi, přivyklé nosit v kapse bankovky s Leninem, - Pfund nikdy nezjistil. Také my důvody dodnes neznáme. Zato svoji Ruskou bankovku mohl otevřeně vystavovat na výstavách.
To je, možná, jediná epizoda v kariéře pana Pfunda, kdy jeho dizajnerské zpracování zůstalo nevyužito. I když je známo, že firma De la Rue Giori mu zakázku zaplatila.
Volně přeloženo z časopisu «Peníze» č. 33, z roku 1996, strana 20-25
Zde jsou obrázky návrhů
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ales117 ales117 | E-mail | 14. prosince 2007 v 16:15 | Reagovat

nedávno byl tento "Puškin" dražen na int. aukci- výsledná cena byla pokud se pamatuji 42 euro

2 ales117 ales117 | E-mail | 23. ledna 2008 v 18:22 | Reagovat

nedávno se mi podařilo jednu tuto bankovku získat, je ale  realizována trochu jinak, ale není vyloučené, že byly návrhy 2 a realizoval se jako ukázka oba , foto, které mně sem nejde přiložit posílám , děkuji a zdravím Aleš K.

3 BenyO BenyO | E-mail | 16. ledna 2017 v 16:46 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama